2. Klíče v SVJ: Jak se vyhnout sporům o sdílené parkování? Pomocí chytrého boxu

Spory a hádky o sdílené parkování jsou v SVJ na denním pořádku. Některé byty si totiž parkování pro návštěvy přivlastní pro své druhé auto a obsazují ho dlouhodobě. Často si sdílená místa vyhlídnou také lidé z jiných domů nebo okolních kanceláří.To samozřejmě naštve domácnosti, které potřebují místo pro návštěvu jednou za čas, ale nikdy se jim ho nepodaří ukořistit. Princip „kdo dřív přijde, ten dřív mele“, zkrátka není příliš spravedlivý. Správci domu tak musí neustále hasit konflikty mezi nájemníky.

Parkovací zábrany fungují, ale jak si od nich předat klíče?

Nabízí se jednoduché řešení – instalovat na sdílená místa parkovací zábranu na klíč. Ale kde si klíče předávat, když nemáte v domě recepci? S tím vám pomůže elektronický box, kam vložíte klíče od parkovacích zábran.Obyvatelé domu si vytvoří rezervaci k parkovacímu místu, klíč si vyzvednou v boxu a opět ho tam vrátí. Získáte tak dokonalý přehled o tom, kdo sdílené parkování využívá. Navíc dobu parkování můžete časově omezit.

Jak vytvořit spravedlivé sdílené parkování v praxi

  1. Nainstalujte na parkovací místa zamykací zábrany. Nabízí se mnoho variant v různých cenových relacích, od sloupků, trojnožek až po závory. Mohou být mechanické na klíč, případně elektronické na čip nebo kartu.
  2. Pro předávání klíčů od zábran využijte elektronický Keyguru box napojený na rezervační systém. Do každé přihrádky uložíte jeden klíč – například pro 9 parkovacích míst budete potřebovat 9 přihrádek.
  3. Každý byt získá přístup do rezervačního systému, kde si může rezervovat sdílené parkovací místo na konkrétní čas. Nechcete, aby byla místa obsazená dlouhodobě? Stanovte maximální délku pro jednu rezervaci (např. 12 hodin).
  4. Po provedení rezervace obdrží osoba do e-mailu a SMS unikátní kód k otevření boxu. 
  5. Kód zadá na displeji boxu a vyzvedne si klíče od zábrany. Po opuštění parkovacího místa a zamčení zábrany vrátí klíče do boxu stejným způsobem.

Náš tip

Chcete zajistit opravdu spravedlivé sdílení parkovacích míst? Přidělte každému bytu maximální počet hodin, po něž mohou parkování pro návštěvy využívat (např. 40 hodin měsíčně). V rezervačním systému pak můžete nastavit i dokoupení dalších hodin parkování za poplatek, což přinese peníze do rozpočtu SVJ.

Sdílené parkování přes Keyguru má výhody pro nájemníky i správce SVJ

  • Rezervace předem: Má přijet elektrikář nebo přátelé na večeři? Už žádné nervy, že nebudou mít kde zaparkovat. Rezervace místa pro návštěvy se vytvoří předem.
  • Pohodlí: Když přijede návštěva, není potřeba běžet do garáží a parkovací místo jí odemknout. Stačí jen přeposlat kód k boxu a návštěva si klíče k zábraně sama vyzvedne přímo v garážích.
  • Vymahatelnost práva: Sdílené parkovací místo zabírá už pár dnů jedno auto a vy nevíte, komu patří? To už nehrozí. V systému přesně vidíte, kdo si parkovací stání rezervoval a vyzvednul klíče. Pokud překročil čas rezervace a nadále místo okupuje, můžete ho přímo kontaktovat.
  • Jednoduchá obsluha: Rezervační systém je přístupný odkudkoliv z telefonu, tabletu nebo počítače. Vlastníci bytů si rezervace provádí sami. Vy jen na začátku nastavíte pravidla a dál se nemusíte o nic starat.
  • Nižší náklady: Některá SVJ mohou využít služeb recepce. Ale pro triviální úkony, jako je předání klíčů od parkovací zábrany, bývají náklady zbytečně vysoké.

Zjistěte podrobnosti o tom, jak Keyguru box pomáhá SVJ s řešením problémů.