Chytrý zámek nabízí hostům pohodlný přístup, ale hotelu se prodraží. Jaké jsou alternativy?

Klíčům už odzvonilo? Při pohledu na nabídku chytrých zámků a elektronických klik se může zdát, že ano. Přesto chytré kliky nepokrývají potřeby všech hotelů –⁠ odrazují vysoké pořizovací náklady i náročná instalace. Také starší klientela upřednostňuje klíče. Naštěstí existuje alternativa, která kombinuje výhody klasických klíčů a smart key.

Co je chytrý zámek?

Chytrý zámek je elektronický zámek, které lze odemknout mobilní aplikací, otiskem prstu, zadáním číselného kódu či přiložením čipu. Označuje se také jako smart lock.

Chytré dveřní zámky jsou alternativou ke klíčům či magnetickým kartám od pokojů. Do jaké míry funguje chytrý zámek samostatně, záleží na výrobci. Některé modely vyžadují přiložení čipu nebo naťukání číselného kódu na displeji. Kliky na Bluetooth se otevřou samy už po přiblížení ke dveřím, protože se dají spárovat s aplikací v chytrém telefonu a využívají Bluetooth pro bezdotykové ovládání. Narazíte rovněž na řešení, kdy se elektronická klika odemkne po přiložení čipu k nástěnné čtečce.

Chytrý zámek potřebuje připojení k síti nebo baterie

Smart lock pro hotely se instaluje v podobě chytré kliky, případně jako doplněk ke klasickým zámkům. V takovém případě je nutné mít na dveřích cylindrickou vložku dle doporučení výrobce a k ní pořídit samotný chytrý zámek.

Chytré zámky vyžadují elektrický pohon –⁠ buď pomocí baterií nebo připojením k síti. Oba způsoby mají své výhody a nevýhody. U bateriově napájené kliky je nutné pravidelně měnit baterie, případně je dobíjet přes USB, ale kliky budou fungovat i při výpadku proudu. Chytré zámky s připojením k síti znamenají náročnější instalaci, ale jinak se obejdou bez údržby. Tedy alespoň dokud nedojde k blackoutu. Pro takové případy by měl být součástí záložní zdroj.

Výhody a nevýhody chytrého zámku na vstupní dveře

Chytré kliky na vchodové dveře a dveře od pokojů nabízí různé technologie pro odemknutí, případně jejich kombinace. Pro bezkontaktní otevření dveří slouží odemknutí mobilem. Stačí nainstalovat aplikaci do chytrého telefonu a přiblížit se ke dveřím.

Ale co když se hostům telefon vybije? Pokud je to vaše obava, můžete zvolit odemknutí otiskem prstu nebo čipem, který hostům předá recepční. Pokud ubytováváte i starší generaci, bude pravděpodobně nejlepším řešením elektronický kódový zámek. S číselnou klávesnicí u kliky na kód si totiž poradí opravdu každý.

Všechny technologie pro odemknutí chytrého zámku by měly nabízet možnost udělení i zrušení přístupu na dálku, stejně jako tvorbu dočasných kódů pro hosty a trvalých kódů pro personál. Nemusíte se tak obávat ztráty klíčů, a tím posílíte i bezpečnost.

Na druhou stranu musíte počítat i s nevýhodami. Elektronický zámek znamená vysoké pořizovací náklady –⁠ je nutné ho nainstalovat na kliky od všech pokojů. To obvykle představuje vstupní investici v řádech stovek tisíc korun, a tím pádem dlouhou návratnost, a to i když alespoň částečně zrušíte recepci. U kódovacích klik s připojením k síti musíte počítat také s náročnou instalací, u těch s baterií zase s pravidelnou údržbou.

Alternativa k chytrým zámkům –⁠ Keyguru box

Láká vás automatizace a chytré otevírání dveří, ale nechcete měnit všechny kliky v hotelu? Alternativu k chytrým zámkům dveří představuje Keyguru box. Jedná se o elektronický box pro předání klíčů a karet od pokojů. Stačí nainstalovat jeden Keyguru box a jedním krokem zautomatizujete přístup ke všem pokojům.

Keyguru box má podobu malého boxu s dotykovým displejem. Do přihrádky vložíte klíče či kartu od pokoje a hostovi odešlete unikátní PIN kód pro její otevření. Po příjezdu do hotelu si tak sám může vyzvednout klíč a odemknout si pokoj.

S vyzvednutím klíčů či karet od pokojů v Keyguru boxu si poradí každý – mladší i starší generace.

Investice do Keyguru boxu se vrátí už za měsíc

Nejen, že u Keyguru boxu nemusíte měnit zámky u všech pokojů. Nemusíte kupovat ani samotný box –⁠ platíte pouze jednorázovýpoplatek za licenci a instalaci. Poté hradíte měsíční platby za software i hardware (za software a box) , a tak náklady na provoz průběžně pokrýváte. Vstupní investice je tak naprosto zanedbatelná a vrátí se vám již během prvního měsíce. V případě zájmu lze box odkoupit a poté platit jen roční či měsíční platbu za software.

Keyguru box se výborně hodí pro vykrytí večerních či nočních příjezdů, ale dokáže zcela automatizovat provoz recepce. Stejně jako u chytrých zámků je možné přístupové kódy udělit a zrušit na dálku, personálu přiřadíte stálé kódy pro opakovaný vstup. Stejný kód je možné použít také k otevření hlavních vstupních dveří do hotelu. Samozřejmostí je propojení na hotelové rezervační systémy.Po správném zadání kódu se přihrádka rozsvítí zeleně. Kód lze udělit, změnit nebo zrušit na dálku.

Po správném zadání kódu se přihrádka rozsvítí zeleně. Kód lze udělit, změnit nebo zrušit na dálku.

Chytrý zámek vs. Keyguru box

Elektronické otevírače toho mají spoustu společného, ale přece se liší. Keyguru box bude vyhovovat hotelům, které hledají rychlé a jednoduché řešení, které vede k automatizaci přístupu do hotelu a pokojů.

Chytrý zámekKeyguru box
nutná výměna zámků od všech pokojůinstalace jednoho boxu znamená automatizovaný přístup ke všem pokojům
chytré kliky vyžadují výměnu původních zámků, přestože mohly být ještě funkčnízůstávají původní zámky i klíče/karty
nejsou třeba žádná obsluhaje potřeba vkládat klíče / karty zpět do boxu
náročná instalacerychlá instalace –⁠ během pár hodin
některé připojení k síti, některé na bateriepřipojení k síti + záložní zdroj
ovládání na dálku, vzdálené udělení a odebrání přístupu, možnost zrušení přístupuovládání na dálku, vzdálené udělení a odebrání přístupu, možnost zrušení přístupu
různý typ oprávnění –⁠ pro hosty a pro personálrůzný typ oprávnění –⁠ pro hosty a pro personál
vysoké pořizovací nákladynízké pořizovací náklady (jen licenční a instalační poplatek)
náklady je potřeba pokrýt dopředu –⁠ nákup zámkůnáklady se hradí průběžně –⁠ pravidelné platby za používání softwaru a boxu

Chcete se dozvědět o Keyguru boxu více informací? Nechte nám na sebe kontakt, zavoláme vám a vysvětlíme podrobnosti.