3. Klíče v SVJ: Jak se vypořádat s pronájmy přes Airbnb?

Krátkodobé pronájmy přes online platformy, jako je Airbnb, představují palčivý problém pro SVJ v Praze a dalších velkých městech. V bytech se střídají hosté několikrát do týdne, což snižuje bezpečnost v domě a omezuje kvalitu bydlení ostatních nájemníků.

Může SVJ zakázat Airbnb?

Řada regulací již existuje. Krátkodobý pronájem bytů musí být zdaněn jako podnikání, majitelé jsou povinni platit turistické poplatky a hlásit hosty na cizineckou policii. Airbnb lze provozovat pouze v bytě, který je zkolaudován k ubytovacím službám.

SVJ však nemůže pronájem přes Airbnb svým členům zakázat –⁠ o tom rozhodl v loňském roce Vrchní soud v Praze. Ostatně podávání žalob je běh na dlouhou trať, vydání rozsudku trvá i roky. Proto zůstává nejlepší cestou, jak se s krátkodobými pronájmy v domě vypořádat, domluva s majiteli bytů.

Domluvte se na rychlém předání klíčů

Mnoho majitelů se snaží pronájem bytů přes Airbnb tajit, protože se obávají nelibosti ze strany SVJ. To však samo o sobě způsobuje problémy –⁠ byt není řádně označený, hosté bloudí a zvoní na jiné nájemníky.

Prvním krokem je tedy vyřešit předání klíčů. S tím vám pomůže Keyguru box.

  • Jedná se o elektronický box, kam majitelé bytu vloží klíče od bytu. Hosté si klíče vyzvednou pomocí PIN kódu.
  • Hosté nebudou postávat s kufry před domem nebo se snažit dobývat na jiné nájemníky. Mohou se rychle a jednoduše ubytovat sami ihned po příjezdu.
  • Dům nebudou hyzdit lockboxy. Ty navíc nejsou bezpečné. Pokud je někdo vykrade, získá klíče od bytu i hlavního vchodu.

Aby ubytování proběhlo hladce a hosté se nezdržovali ve společných prostorech, trvejte na jednoznačném označení bytové jednotky. Stejně tak můžete napsat pokyny pro hosty na nástěnku k domovním dveřím a přidat prosbu o dodržování klidu v domě. Přátelská prosba často může předejít problémům už v zárodku.

Získejte přehled o tom, co se v domě děje

Díky Keyguru boxu získáte přehled o pohybu hostů v domě. To vám dá do ruky argumenty při vyjednávání, třeba o částečném omezení krátkodobých pronájmů nebo alespoň o prodloužení pobytů, aby se hosté neměnili každý den.

Obáváte se škod způsobených na společném majetku? Pak se vyplatí na chodby, schodiště a do výtahu instalovat kamery. Díky nim zjistíte, kdo případné škody způsobil a můžete je dát k náhradě majiteli bytu. Stejně tak získáte důkazní materiál pro policii, pokud byste řešili ručení nočního klidu a další nepříjemnosti.

Posílení bezpečnosti přijde vhod i ostatním nájemníkům

Uplatnění výše uvedených opatření není nutné vnímat jako ústupek vůči majitelům bytů, kteří je pronajímají přes Airbnb. K úspěšné domluvě totiž většinou nevedou zákazy a výhrůžky. Snaha o nalezení kompromisu a třeba i nabídka pomocné ruky vás často dostane mnohem dál.

Navíc z posílení bezpečnosti profitují i ostatní nájemníci. Zloději se raději vyhnou domu pod ochranou kamerového systému. A Keyguru box vám také přinese další výhody. Využijte ho například k předání klíčů od sklepa, střešní terasy nebo pro férové sdílení parkovacích míst pro návštěvy.

Zjistěte, jak Keyguru box pomáhá SVJ při řešení každodenních problémů.